زمان تعویض کفش استاندارد
کفش ایمنی استاندارد – مشخصات کفش ایمنی مناسب

کفش ایمنی استاندارد چه شرایطی استانداردی مورد تایید است که در مقابل هرگونه جسم تیز و برنده کاملاً مقاوم باشد و پای کاربر را  مورد  آسیب قرار دهد دارد و چه برندهایی کفش ایمنی استاندارد ارائه میکنند؟

اینکه در چه شغلی هستید اصلا مهم نیست ،

مهم امنیت شما در شغل مورد نظرتان می باشد و برای اینکه این ایمنی را برآورده کنید می بایست از کفش ایمنی استاندارد بهره مند شوید تا شرایط کاری شما کاملا ایمن باشد و البته راندمان کار بالا برود.

پا نقش موثری در هر شغلی نقش مهم و موثری دارد و در صورتی که آسیب ببیند قادر به انجام خیلی از کارها نخواهید بود . پس استفاده از کفش ایمنی استاندارد یک امر ضروری است.

فعالیت در هر شغلی نیازمند رعایت یکسری نکات ایمنی می باشد که باید این نکات رعایت شوند تا شخصی که در آن شغل فعالیت می کند در مقابل حوادث ناگواری که در کمین او هستند ایمن بماند.

کفشها نیز از این قاعده مستثنا نیستند و باید زمان خرید  کفش ایمنی استاندارد های آنها را بررسی کنید تا در صورت نامناسب بودن از خرید آنها خودداری کنید.

تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نکات زیادی در رابطه با کفش ایمنی استاندارد در اختیار شما قرار دهیم و بتوانید مناسب ترین کفش را برای شغل خود خریداری کنید.

کفش ایمنی استاندارد باید دارای یکسری نکات باشد که این نکات از 1344 که برای اولین بار طراحی و اجرا شدند مورد استفاده قرار گرفته است و تمامی کفش هایی که بعد از این سال اراائه می‌شوند باید یک کفش ایمنی استاندارد باشند و این شرایط را داشته باشند تا توسط مراجع ذیصلاح اجازه فروش داشته باشد.

 

کفش ایمنی مناسب

 

هدف از اینکه باید کفش ایمنی استاندارد وارد بازار شود ،

به دلیل این است که کفش ها کاربردهای متفاوتی دارند و در صنایع مختلف استفاده های گوناگونی می شوند و در صورتی که کفش استاندارد به کاربران ارائه نشود احتمال اینکه در صنعت مورد نظرشان آسیب ببینند و خطرات ناگواری برای آنها اتفاق بیفتد بسیار زیاد است و به همین خاطر مراجع تعیین‌ کننده استاندارد کفش به کفش‌ هایی اجازه فروش میدهند که کفش ایمنی استاندارد باشند و تمامی مراحل ایمنی مشخص شده را پشت سر گذاشته باشند.

 

مشخصات کفش ایمنی استاندارد

طبق استانداردهای مشخص شده کفش ایمنی استاندارد می بایست در برابر اجسام تیز کاملاً مقاوم باشند و از نفوذ این اجسام جلوگیری کند.

برای این منظور باید از لایه های مقاوم در کفش ها استفاده شود .

کفش ایمنی استاندارد باید این شرایط را داشته باشد که هر گونه جسم تیزی که با آن برخورد کرد نفوذ پذیر نباشد و قسمت پای کاربر را محافظت کند.

 

محافظت در برابر برق گرفتگی

از مهمترین ویژگی‌ های کفش کار می توان به ضد الکتریسیته بودن این کفش های ایمنی استاندارد اشاره کرد. دارا بودن یک عایق ضد الکتریسیته برای این کفش ها بسیار بسیار مهم می باشد.

به دلیل اینکه در صنعت برق کشی کاربران شرکت های برق می بایست از کفش ایمنی استاندارد ای برخوردار باشند که در صورت برخورد به کابل های فشار قوی بتواند آنها را در مقابل نیروی زیاد الکتریسیته محافظت کند . نکته ی دیگری که در مورد این وجود دارد اینست که کفش ایمنی استاندارد در مقابل نفوذ آب و رطوبت نیز مقاوم باشد.

چون با وارد شدن آب در قسمت داخلی کفش و برخورد با کابل برق می تواند الکتریسیته را به داخل هدایت کرده و موجب آسیب رساندن به کاربر شرکت برق شود. به همین منظور زمان خرید کفش ایمنی استاندارد حتماً به ضد آب بودن آن نیز اهمیت زیادی دهید.

 

دارار بودن ضربه گیر

زمانی که شما در یک فعالیت سنگین مشارکت دارید و احتمال اینکه به پای شما فشار زیادی وارد شود و منجر به آسیب رساندن به پاهای شما شود زیاد است.

به همین منظور کفش ایمنی استاندارد می بایست دارای ضربه گیر باشد تا از هرگونه فشار زیادی که به قسمت پا وارد می‌شود جلوگیری کند و انگشتان شما را در مقابل این فشار زیاد محافظت کند .

به عنوان مثال افرادی که در فعالیت های ساختمانی کار میکنند و روی اسکلت های ساختمانی هستند و یا آتش نشان هستید که مجبور به شکستن اجسام سخت با پاهای خود هستید می بایست از این امکان کفش ایمنی استاندارد برخوردار باشید تا بتوانید بدون اینکه به پاها آسیبی وارد شود فعالیت خود را انجام دهید و بهترین سرویس دهی را انجام دهید که میتوانید راندمان کاری خود را نیز بالا ببرید.

 

 

 

کفش ایمنی مناسب 

 

کفش ایمنی استاندارد باید در برابر گرما مقاوم باشد

نکته ی دیگری که در رابطه با کفش ایمنی استاندارد باید رعایت شود، مقاومت در برابر حرارت زیر کفش می باشد . در صورتی که شخص کاربر کفش در صنعت جوشکاری یا کارخانه های ذوب فلزات فعالیت کند و از کفش مناسب برخوردار نباشد همین امر می تواند برای او حوادث ناگواری را به همراه بیاورد.

در این رابطه باید بگویم کفش ایمنی استاندارد در مقابل حرارت 22 درجه سیلسیوس کاملا مقاوم می باشد و هر نوع حرارتی که به این کفش ها وارد شود با مقاومت بالایی که دارند از پاهای شما در برابر حرارت وارد شده کاملاً محافظت می کنند.

البته نکته  مهمی که باید در رابطه با این کفش ها رعایت شود این است که وقتی کفشها حرارت می بینند و ناگهان سرد می شوند نباید دچار شکستگی شوند.

 به دلیل اینکه همین شکستگی ها می تواند عمر کفش را کاهش دهد و راندمان کاری کاربر را پایین بیاورد. پس زمانی که اقدام به خرید کفش ایمنی استاندارد برای فعالیت های حرارتی کردید ، حتما تاثیر در رابطه با مقاومت گرما و سرما کفش بررسی لازم را انجام دهید تا بهترین خرید را داشته باشید.

استاندارد HSE در رابطه با کفش ایمنی استاندارد

به طور کلی تمامی کفشهای همه صنایع باید این استاندارد را داشته باشد تا بتوانند به عنوان کفش ایمنی استاندارد در فروشگاه ها به فروش برسند.

 

تعریف استاندارد HSE :

 تعریفی که در رابطه با این تمامی کفش ها می بایست در قسمت انگشتان فلزی کار رفته باشد در صورت ضربه زدن به این قسمت از انگشتان پا در برابر هر گونه فشاری محافظت شود و البته در صورت افتادن تیرآهن یا سنگ بر روی پا با کمک کفش ایمنی استاندارد HSE هیچگونه خطری شما را تهدید نخواهد.

استاندارد  HSE در رابطه با اجسام تیز و برنده نیز حساس است و در تعریف این استاندارد پوتین ایمنی  باید کاملاً نفوذ ناپذیر باشد . به دلیل اینکه قسمت جلوی کفش ایمنی استاندارد فلزی می باشد و برای محافظت از انگشتان پا بسیار اهمیت دارد.

 ولی همین فلزی بودن قسمت جلوی کفش می‌تواند انعطاف شخص استفاده کننده را بگیرد.

به همین منظور از پلی اورتان برای این قسمت استفاده می‌شود تا در کنار محکم بودن قسمت جلوی کفش ایمنی استاندارد ایمنی کارفربر نیز رعایت شود و البته راندمان کاری شخص کاربر این کفش پایین نیاید.

 

ویژگیهای کفش ایمنی استاندارد

کفش ایمنی استاندارد باید ویژگی های خاصی داشته باشد تا زمانی که شخص استفاده کننده برای خرید این کفش ها اقدام می کند و بداند که پوتین ایمنی کار او باید به چه ویژگی‌ هایی باید داشته باشد و این ویژگی ها در فرآیند کاری این شخص چه تاثیری خواهند داشت.

این ویژگیها عبارتند از :

1: در ابتدا باید استانداردهایی که از مراجع ذیصلاح برای پوتین ایمنی کار استاندارد در نظر گرفته شده است را شامل باشد.

2: جنس و مواد مرغوب مورد استفاده در کفش ایمنی استاندارد می تواند عمر دوام و البته راندمان کاری کفش کار را بالا ببرد و شخص استفاده کننده نیاز به هنگام استفاده از این کفش احساس اذیت نمیکند.

3: مهمترین قسمت یک کفش پاشنه کفش می باشد .

به دلیل اینکه در صورت غیر استاندارد بودن پاشنه کفش می تواند به ستون فقرات شخص استفاده کننده آسیب بزند.

پس رعایت استاندارد پاشنه کفش ایمنی استاندارد در بالا بردن راندمان کاری استفاده کننده تاثیر زیادی دارد.

4: هرچه مواد استفاده شده در کفش ایمنی استاندارد طبیعی تر باشد گردش هوا در کفش بهتر می شود و در نتیجه این امر پا به متر عرق می کند و بوی کمتری ایجاد می‌شود.

به همین خاطر زمان خرید کفش ایمنی استاندارد حتما به این فاکتور مهم توجه فرمایید.

 

سخن پایانی

با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با ایمنی افراد در مشاغل مختلف انجام شده است باید بگویم کفش‌هایی که استاندارد مناسبی نداشته باشند احتمال آسیب زدن به روح و روان شخص استفاده کننده را دارند و به مراتب می‌توانند راندمان کاری شخص را تا حد زیادی پایین بیاورد و البته مهمترین آسیبی که این کفش ها می توانند به شخص استفاده کننده بزنند این است که مهره های گردن و کمر این اشخاص کاملا آسیب میبیند و در برخی موارد ممکن است برای درمان جراحی انجام شود.


کفش ایمنی استاندارد